Düğün günü tüm gözler gelinin üzerinde olacak evet ama, damat adayları da gelini gölgede bırakmadan nasıl en iyi görünüme kavuşabilir? Bu yazımızda damat adaylarına birkaç ipucumuz var. O gün senin içinde çok önemli bunu biliyoruz ve seçiminde yardımcı olmak ve işini kolaylaştırmak için sana yardım etmek istiyoruz! 🙂

Takım Elbise & Smokin Farkı nedir?

Takım elbise mi yoksa smokin mi? Bu önemli günde hangisini tercih edeceğin konusunda kafan biraz karışmış olabilir. Düğün planının damatlık seçiminde etkisi önemlidir. Eğer daha rahat, öğle saaatlerinde ve sakin bir düğün planın varsa takım elbise tercih etmelisin. Ancak düğününüz abartılı ve akşam saatlerinde olacaksa smokin tercih etmen daha doğru olacaktır.

Takım Elbise

Takım elbise, isteğe bağlı bir yelek ile standart bir ceket, uzun bir kravattan oluşur. Yukarıda da söylediğimiz gibi eğer daha az resmi bir düğün töreniniz varsa takım elbise tercih ederek organizasyona uygun hareket edebilirsin. Ayrıca kıyafetinin gelini tamamladığına ve uyum içinde olduğunuza da dikkat etmen gerekiyor. Çoğu damat adayı klasik takım elbiselerden seçim yaparak düğün sonrası da damatlıklarını kullanma yönünde. Bizce de çok mantıklı. Keşke gelinlikler için de aynı opsiyon olsa. 🙂 Renk olarak siyah, lacivert koyu gri gibi renkler tercih edebilirsin.

Smokin

Smokinlerde saten düğmeler ve pantolonun yan taraflarında şerit gibi saten detaylar bulunur. Smokinler genellikle papyon ve kuşakla ya da kuyruğu olan bir yelek ve ceketle giyilir. Smokin daha resmi düğün törenlerinde giyilir. Yine tercih edeceğin smokinin gelinle uyum içinde olmasına dikkat etmelisin. Siyah kravat kullanımı için en popüler seçim olan smokin, genellikle siyah renkte olur ve farklı siluetlerde tasarlanır.

Takım elbise veya smokin tercih ederken vücut tipine ve ölçülerine uygun olduğundan emin olmalısın.

Vücut Tipine En Uygun Hangisi?

Hangisini tercih edersen et, en önemli ölçün giydiğinde içinde kendini ne kadar rahat hissettiğin olsun. Vücut tipine göre dikkat etmen gereken noktalar ise şöyle;

Uzun Boylu ve İnce

Çoğu takım elbise ve smokin üzerinde harika gözükecektir. Ceket kollarının ve pantolon paçalarının yeterince uzun olduğundan emin olmalısın. Daha geniş bir vücut yapısı algısı yaratmak istiyorsan çift düğmeli takım elbise seçebilirsin. Her renk vücut yapına uygun olacaktır. Bu yüzden seçeneğin oldukça çok.

Uzun Boylu ve Kaslı

Çift düğmeli takım elbiselerden kaçınmalısın ve beline dikkat çekeceğinden kuşak yerine yelek tercih etmelisin. Daha ince bir görünüm yanılsaması istiyorsan belden kıstırma ile donatılmış bir takım elbise seçmelisin. Ayrıca daha koyu renkler senin için uygun olacaktır.

Kısa ve Zayıf

Vücudunu uzatacak şekilde düşük duruşlu ve 2 veya 3 düğmeli bir ceket seçmelisin. Renkler açısından kısıtlı değilsin, bu nedenle genel düğün organizasyonunuza göre seçim yapabilirsin.

Kısa ve Geniş

Tek düğmeli bir ceket tercih etmelisin. İnce ve uzun bir görünüm için düşük duruşlu ve 2 veya 1 düğmeli ceket kullanabilirsin. Kuşaktan kaçınmalı ve yelek kullanmalısın. Daha koyu renkler senin için uygun olacaktır.

Vücut tipin ne olursa olsun giydiğinde içinde kendini oldukça rahat hissetmelisin. Saatlere bu takımın içinde olacağın için uyum, rahatlık ve konfor oldukça önemli olacaktır.

Senin için önerilerimiz şimdilik bu kadar. 🙂

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here