Gelinlik Yaka Modelleri

Kendine en uygun gelinliği bulmak isterken fazlaca kafa karışıklığı yaşayabilirsin. Bu durumu en aza indirmek için kendi vücudunu tanımalı ve hangi stilin seni en iyi şekilde tamamlayacağını bilmelisin. Bir önceki yazılarımızda doğru sırt dekoltesikuyruk modelleri ve duvak seçimi konularını incelemiştik ve kendine en uygun stili belirlenemende yardımcı olacak ipuçlarını paylaşmıştık. Seçim yaparken işini kolaylaştırmak adına bu yazımızda da gelinliklerdeki yaka modellerini işledik.

İşte mükemmel gelinliği ararken göz önünde bulundurman gereken en popüler gelinlik yakalarından bazıları;

Kalp Yaka

Kalp yaka muhtemelen en popüler yaka stilidir. Kalp şeklinde kesilmesiyle karakterize edilir ve çarpıcı bir görüntü oluştrurur. Prenses model gelinliklerde çok fazla uygulanır. Küçük göğüslü gelin adayları için kullanımı daha uygun ve kolaydır.

Kalp Yaka Gelinlik
Kalp Yaka Gelinlik
Kayık Yaka

Küçük göğüslü gelin adaylarının kullanması için önerilir. Bu kesim görünüşünü tamamlar ve daha uzun bir büst oluşturmanı sağlar.

Göğüs kupunuz büyükse ve geniş omuzlarınız varsa bu tarz yaka stilinden uzak durmanız gerekir. Bu kesim omuzlarınızı ve göğüs bölgesini vurgulayarak dikkati o bölgeye çekecektir. Ayrıca geniş omuzlu gelinlerde kutu gibi bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden geniş omuzların varsa bu yaka stilini kesinlikle tercih etmemelisin.

Kayık Yaka Gelinlik
Kayık Yaka Gelinlik
Halter Yaka

Geniş omuzlu veya uzun boylu gelinler için en uygun yaka stillerinden biridir. Kısa ya da dar omuzlara sahipsen bu yaka stili seni daha dar ve küçük gösterecektir. Bu yüzden uzak durmalısın.

Bazı halter yaka stilleri minyon gelinlerin daha uzun görünmesini sağlarken çoğu zaman tam tersi bir etki yaratmaktadır.

Üst bedenine dikkat çekmek istiyorsan ve geniş omuzların varsa halter yaka stilini tercih ederek görünüşünü mükemmel hale getirebilirsin.

Halter Yaka Gelinlik
Halter Yaka Gelinlik
V Yaka

V yaka stili göğüsü B- ve C-kup aralığında olan gelinlerde harika bir görüntü ortaya çıkarıyor. Küçük veya çok büyük bir göğüs yapın varsa kesinlikle uzak durmalısın.

V yaka stili özellikle dantel veya vintage gelinlik modellerinde  oldukça zarif bir görüntü oluşturmaktadır.

V Yaka Gelinlik
V Yaka Gelinlik
Kare Yaka

Hemen hemen her vücut tipinde ve gelinlik modelinde harika bir görüntü oluşturur. Burada önemli olan yakanın ne kadar açık olması gerektiğine karar vermen. Biraz daha mütevazi veya cesur bir kare yaka kullanabilirsin. Kare yaka A Kesim, Prenses, Trompet veya Balık Model ve Kılıf Model Gelinlik dahil olmak üzere tüm modellerde uygulanabilir.

Kare Yaka Gelinlik
Kare Yaka Gelinlik
Asimetrik Yaka-Tek Omuz

Küçük veya dar omuzların varsa asimetrik yaka gelinlik modellerinde tereddütsüz seçim yapabilirsin.

Asimetrik yaka biraz daha alışılmadık şeyler arayan gelin adayları için harika bir seçenek. Ekstra dramatik bir hava katmak için boynuna mücevher takabilirsin. Ancak sade haliyle de yeterince şık bir stil yaratabilirsin.

Asimetrik Yaka- Tek Omuz Gelinlik
Asimetrik Yaka- Tek Omuz Gelinlik
Derin V Yaka

Oldukça cesur bir gelinim diyorsam bu derin dekolte tam da sana göre. Bu büyük günde dramatik ve seksi bir görünüm isteyen ve kendine güvenen bir gelin adayı için mükemmel bir tercih olacaktır. Dar omuzların varsa ve küçük bir büste sahipsen tercih etmekte hiç bir çekince duymamalısın.

Derin V Yaka Gelinlik
Derin V Yaka Gelinlik
Düşük Omuz

Hemen hemen her stile uyabilecek bir model. Omuzlarını ve köprücük kemiklerini vurguladığı için harika bir vintage hissi verir. Köprücük kemiğini vurgulamak isteyen dar omuzlu gelinler için özellikle tavsiye edebiliriz. 🙂

Düşük Omuz Gelinlik
Düşük Omuz Gelinlik
Dikkate Alınması Gereken Noktalar

Kendine uygun yaka modelini belirlerken aklında tutman gereken bir kaç önemli nokta var;

  • Saç Modeli: Saçlarını topuz gibi toplu modellerle mi kullanacaksın yoksa açık mı bırakacaksın? Bazı yaka stilleri açık saçlarda iyi duruken bazılarında ise saçlarını toplaman gerekecektir. Bu yüzden bunu da dikkate alman gerekecektir.
  • Takı: Herhangi bir takı kullanmayı planlıyorsan bunu gösterecek bir yaka stili tercih etmelisin.
  • Kişisel Konfor: Düğün gününde hareket etmeni engelleyecek veya kendini rahatsız hissetmene neden olabilecek yaka stillerinden uzak durmalısın.

Bu yazının gelinlik arayışında sana yardımcı olabileceğini umuyoruz. Kendin için doğru yaka stiline karar verebildiysen Gelinga‘da yaka stillerine göre aramanı yaparak hayallerinin gelinliğini kolayca bulabilirsin, unutma! 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here